This project is funded by the European Union.

Bu proje Avrupa Birliği tarafından finanse edilmektedir.

هذا المشروع ممول من الاتحاد الأوروبي.

Sıkça Sorulan Sorular

1) Burslardan kimler yaralanabilir?

Burslardan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, Uluslararası Koruma Statüsü altındaki ve Geçici Koruma statüsü altındaki öğrencilerden Adana, Ankara, Bursa, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Mardin, Mersin, Samsun, Şanlıurfa, Trabzon, Van illerindeki herhangi bir üniversitede (kamu-özel),  Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, İşletme, Tasarım ve Mimarlık, Fen, Edebiyat, Eğitim, Hukuk, Dil, Eczacılık, Diş Hekimliği, Tıp ve İletişim Fakülteleri ile bu fakültelerle ilişkili alanlarda lisans ve lisansüstü düzeyde eğitim gören öğrenciler yararlanabilir.

2) Burs tipinde yer alan “Katkı Payı/ Öğrenim Ücret Desteği” ne anlama gelmektedir?

Bu destek tipi , Uluslararası Koruma Statüsü altındaki ve Geçici Koruma statüsü altındaki yabancı öğrenciler ile ikinci öğretimde eğitimini sürdürmekte olan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı öğrencilerin yararlanabileceği destek tipini ifade etmektedir. İlgili öğrenciler her eğitim-öğretim döneminde ödemiş oldukları harç ücretini beyan etmek suretiyle 500 EURO’ya kadar katkı payı/öğrenim ücreti desteği alabilirler. Ödemiş oldukları harç ücreti 500 EURO’nun altından kaldığı takdirde ise ödemiş oldukları harç bedeli kadar destekten faydalanabilirler.

3) Daha önce hiç çalışmadım başvuru modülüne SGK Tescil ve Hizmet çıktısı yüklemeli miyim?

Evet. Daha önce çalışmamış olsanız dahi E-Devlet üzerinden SGK Tescil ve Hizmet Dökümünüzü (PDF) olarak aldığınız takdirde herhangi bir geliriniz olmadığını kanıtlamış olursunuz. Bu sebeple ilgili belgeyi yüklemeniz gerekmektedir.

4) Üniversiteyi bu sene kazandım. Burslara başvuru yapabilir miyim?

2023-2024 eğitim-öğretim yılı itibariyle üniversite eğitimine başlayacak olan öğrenciler burs başvurusu yapabilirler. İlgili öğrencilere özel kota uygulanmıştır. Bu kotaya istinaden yerleştirmeye esas olan YKS sonucuna göre değerlendirme yapılacak ayrıca aday bursiyerin sosyo-ekonomik durumu değerlendirilecektir.

5) Bu yıl hazırlık okuyacağım. Burslardan yaralanabilir miyim?

Hazırlık eğitimi sürecinde ilgili bölümün yasal olarak öğrencisi sayılmadığınız için burslardan faydalanmanız mümkün değildir. Bu kapsamdaki öğrenciler hazırlık eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdirde projenin devam edecek yıllarında burs başvurusu yapabilirler.

6) Burs hakkını elde edersem Kredi Yurtlar Kurumu bursum kesilir mi?

Yükseköğretim Öğrencileri için AB Bursları finansmanı Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı olmadığı için bu proje kapsamında burs almanız KYK bursunuzu etkilemez.

7) AB Bursu, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan aldığım bursun kesilmesine sebep olur mu?

Yükseköğretim Öğrencileri için AB Bursları finansmanı Türkiye Cumhuriyeti kaynaklı olmadığı için bu proje kapsamında burs almanız KYK bursunuzu etkilemez.

8) Ön lisana öğrencileri burs başvurusu yapabilir mi?

Proje çağrı rehberinde yararlanıcılar arasında ön lisans öğrencileri yer almadığı için ön lisans öğrencileri burs başvurusu yapamazlar.

9) Üniversiteyi bu sene kazandım, YKS sonuçlarımdan istediğimi kullanabilir miyim?

YKS sonuçlarından yerleştiğiniz bölüm itibariyle Yerleştirmeye esas olan YKS sonucunuzu kullanmanız gerekmektedir.

10) Üniversiteyi bu sene kazandım, YÖS sonuçlarımdan istediğimi kullanabilir miyim?

YÖS sonuçlarından yerleştiğiniz bölüm itibariyle Yerleştirmeye esas olan YÖS sonucunuzu kullanmanız gerekmektedir.

11) Evli öğrenciler burslara başvuru yapabilir mi?

Evli öğrenciler burs başvurusunda bulunabilirler.